خانه » وبلاگ » تازه‌های تکنولوژی

تازه‌های تکنولوژی

  • از

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

تازه‌های تکنولوژی

مجموعه Theatre جدیدترین محصول ارایه شده توسط  Houssini Surface Decor است که به منظور استفاده در بخش‌ها و محیط‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مجموعه شامل سه سطح مختلف از طراحی با مواد غیر معمول است که در دوازده رنگ به طور موزون هماهنگ شده است. این محصولات نیمه‌براق، ترکیباتی فلزی با ظاهر پارچه دارند و در هنگام لمس کردن دارای سطحی نرم هستند. با توجه به انعطاف‌پذیری بالای لایه و ضخامت ۴/۱ میلی‌متری، از این مواد قابل کشش می‌توان پیرامون سطوح منحنی یا کروی استفاده و کار روی سطوح غیرمعمول را تسهیل کرد. به این ترتیب از این مواد خود چسب و انعطاف‌پذیر، می‌توان برای افزایش و تسهیل ارتباط سطوح در طراحی فضاها و اجسام به هر شکلی استفاده کرد.

این مجموعه پس از ورود به بازار با استقبال بسیار خوبی مواجه و موفق به دریافت جایزه نوآوری معماری و  طراحی بسیار عالی در سال ۲۰۱۵ در آلمان شد. همچنین این محصول به خاطر نگاه پیشرفته و حسی که در سطوح آن نمایان شده مورد تقدیر گسترده‌ای قرار گرفته است.

 

تولید جدیدترین چسب گرماذوب پلی‌یورتان با نام  Jowatherm-Reaktant توسط شرکت Jowat

چسب داغ پلی‌یورتان Jowatherm-Reaktant، نوعی چسب واکنشی جدید است که در لمینت‌های ورقه‌ای، در برابر نیروهای زیاد اعمال شده بر خط اتصال مقاومت می‌کند. این ویژگی مزایایی را برای این نوع چسب گرماذوب فراهم می‌کند، به گونه‌ای که دامنه گسترده‌ای از چسبندگی در لایه‌های مختلف آن وجود دارد و مقاومت اولیه و نهایی محصول بالا است. پیوستگی حاصل از این چسب قدرتمندتر از سایر چسب‌های پلی‌یورتان است. این چسب همچنین دارای مقاومت در برابر حرارت بالاتر و ویژگی‌های پردازش و اجرای بهتر است. این چسب‌ها از نظر ویژگی‌های گسترش شعله تحت آزمون قرار گرفته‌اند و طبق استانداردهای IMO (سازمان بین‌المللی دریانوردی)، با برچسب wheelmark برای استفاده در صنعت کشتی‌سازی و فضای داخلی کشتی‌ها تأیید شده‌اند.

این نوع چسب پاسخ مناسبی را به نیازمندی‌های لمینت‌های مسطح به کار برده شده در صنعت مبلمان و عملیات پرداخت‌های داخلی به همراه دارد. همه این ویژگی‌های عالی و بهینه، باعث می‌شود که با استفاده از این چسب‌ها، فناوری چسب‌زنی کارامدتر شده و در نتیجه ارزش افزوده بیشتری حاصل شود.

گفتنی است امروزه، نسل جدیدی از پرایمرها به وضوح باعث بهتر شدن خاصیت چسبندگی بین چسب و ماده چسب‌پذیر می‌شود. به عنوان مثل، هنگامی که در پوشش اولیه‌ای که برای فن‌آوری‌های جدیدلاک‌ها و چاپ استفاده می‌شوند، چسب پلی‌یورتان واکنشی استفاده می‌شود، این چسب به عنوان سرعت دهنده و تسهیل‌کننده واکنش اتصال عرضی عمل می‌کند.

 روکش Fusion محصول جدید ارائه شده توسط شرکت Henkel

شرکت Henkel که همچنان به ارائه تولیدات نوآورانه خود در صنعت مبلمان ادامه می‌دهد توانسته با ابداع روکش جدید Fusion، روش‌های پیشگامانه‌ای برای بهینه‌سازی فرآیند تولید سطوحی با جلا و صیقل بالا و بهینه‌سازی چسب گرم پلی‌یورتان برای پرداخت لبه و همچنین راه‌حل‌های مناسب برای ساخت مبلمان و محصولات مورد استفاده در داخل منازل، ارائه دهد.

در فرآیند تولید روکش Fusion، از تکنولوژی چسب گرماذوب تکنوملت تحت اشعه فرابنفش با نام CHS 370 UV  استفاده می‌شود، که به طور مستقیم در تولید پانل‌های ملامینه تخته‌خرده‌چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. روکش رویی کار معمولاً به صورت مرطوب به سطح کار که آن نیز مرطوب است و ضخامت کمی دارد، چسبانده می‌شود و سپس چند ثانیه در زیر اشعه UV قرار می‌گیرد. نتیجه کار ایجاد بهترین جلا و صیقل و مقاومت بسیار بالای روکش مورد نظر است.

فرآیندهای سنتی که برای ایجاد سطوح براق و صیقلی به کار گرفته می‌شوند نمی‌توانند به اندازه روکش Fusion کارا باشند. هزینه صیقلی کردن سطح با روش‌های سنتی بسیار گران است و جلا دادن با روش لاک و الکل نیز مشکلاتی را به همراه دارد. چسبندگی ضعیف رزین ملامین و عدم انعطاف‌پذیری چسب گرم تحت UV قرار داده شده از جمله مشکلات این روش است.

 Fiberview جدیدترین محصول ارایه شده توسط شرکت Grecon

Fiberview فن‌آوری جدید ارائه شده توسط شرکت Grecon است که در این روش با تغییر کیفیت الیاف در فرآیند در حال اجرا، دستاوردهای اقتصادی مطلوبی ایجاد شده و اپراتور ریفاینر می‌تواند به تولید الیاف با کیفیت ادامه دهد. با استفاده از این فن‌آوری، فرآیندهای پخت و پالایش به طور دقیق قابل تنظیم بوده و در نتیجه مصرف انرژی و کیفیت الیاف بهینه خواهد شد. بویژه با جمع‌آوری اطلاعات جانبی این فن‌آوری قادر است به این سؤال پاسخ دهد که آیا کیفیت فیبرها برای هدف مورد نظر کافی است یا خیر. گام بعدی، تنظیم ریفاینر از طریق یک حلقه کنترل خودکار است. بنابراین، زمان واکنش کاهش یافته و پتانسیل صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها افزایش می‌یابد.

Fiberview که براساس یک روش تصویربرداری طراحی شده سطح تشک فیبر را به طور مستمر توسط یک دوربین اسکن خطی با نور عمودی به پهنای تقریباً ۴۰۰ میلی‌متر مورد بررسی قرار می‌دهد. این فن‌آوری هم اینک در تولید پانل‌های چوبی در اروپا، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فن‌آوری‌های جدید ارایه شده برای لبه توسط شرکت Ostermann

Ostermann که یکی از فعال‌ترین شرکت‌ها در زمینه لبه است، به دنبال یافتن راه‌حلی برای حل مشکلات ایجاد لبه با کمک لیزر و فن‌آوری پنوماتیک است. فن‌آوری‌های جدید ایجاد لبه می‌تواند با ماشین‌آلات اتصال لبه که از فن‌آوری تابش اشعه نزدیک مادون قرمز (NIR) و Ostermann Infratec استفاده می‌کنند، ایجاد شود.

فن‌آوری تابش اشعه نزدیک مادون قرمز (NIR) قادر است که انرژی حرارتی را دقیقاً به لایه فعال لبه، قبل از آن که روی تخته فشرده شود، اعمال کند. مزیت عمده این فن‌آوری بدون سر و صدا بودن فرآیندهای آن و آماده شدن سریع دستگاه برای انجام عملیات است. علاوه بر این، هیچ انرژی در فاصله زمانی بین آماده کردن هر پانل مصرف نمی‌شود و پس از اتمام کار، به تمیز کردن محیط و تجهیزات نیازی نیست.

همچنین Ostermann، بسرعت با فن‌آوری و فرآیندهای جدید ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم را از تولیدکنندگان تجهیزات به دست آورده تا یک راه حل برای یکپارچگی لبه ارائه دهد. لایه فعال لبه در فن‌آوری Ostermann Infratec براساس پلی اولفین مصنوعی است و به صورت میلی‌متری در یک فرآیند روکش‌کاری پسین استفاده می‌شود. این لایه جدید، برای مطابقت با رنگ و الگوی لبه، در پنج رنگ در بازار موجود است.

ارایه راه‌حل‌های جدید Kleiberit برای فن‌آوری‌کوتینگ داغ

در حال حاضر آخرین تولیدات و فن‌آوری‌‌های ارائه شده در شرکت Kleiberit با توجه به موضوعاتی چون خط چسب نامشخص و فن‌آوری کوتینگ داغ  انجام می‌شود. از سویی تولیدکنندگان پانل‌، مبلمان و پیمانکاران طراحی داخلی، توجه بسیاری به فن‌آوری کوتینگ داغ Kleiberit و پرداخت سطوح ملامینه و ترکیب با فن‌آوری چاپ دیجیتالی دارند.

امروزه مشکل چسبیدگی غیربهینه کوتینگ داغ سطوح ملامینه رفع شده و طرح‌های متفاوتی از این سطوح ایجاد شده که از نظر قیمت تمام شده برای تولید پانل‌هایی با روکش ملامینه اقتصادی بوده و سطح نهایی ایجاد شده دارای جلا و صیقل بالا و مقاومت به خراش بالا است. در طراحی سازه‌های چوبی بویژه مبلمان و اجزای ساختمانی، باید هیچ درزی لبه و سطح کار وجود نداشته و کیفیت کار بالا باشد. روکش کردن لبه‌های کار با روش کوتینگ داغ، امکان ایجاد مرز بدون درز با کیفیت بالا بین لبه و سطح کار را فراهم می‌کند. انعطاف‌پذیری بالای فن‌آوری کوتینگ داغ باعث می‌شود که سطوح ملامینه نهایی قابلیت تغییر شکل مستقیم را در فرآیندهای بعدی تغییر شکل داشته باشد.

این فن‌آوری در کنار چاپ دیجیتال، قادر به طراحی کاملاً منحصر به فرد عبور از سطح کار به لبه است. این قابلیت بدون هیچگونه تغییر در خط چسب و میزان جلا است. با این فن‌آوری، امکان روکش کردن پانل‌ها در ابعاد مختلف سطح و لبه وجود دارد. قابل ذکر است که سیستم و فن‌آوری چسباندن لبه به سطح که توسط Kleiberit طراحی شده است برای ایجاد تغییر شکل در پانل‌ها حتی در شعاع‌های بسیار کم بهینه و مناسب است.

در گذشته رسیدن به سطوح کار دارای جلا و صیقل بالا با محدودیت‌هایی رو به رو بود. یکی از دلایل این محدودیت، ضخامت بالای روکش بود و دلیل دیگر ساختار کریستالیته و سخت روکش بود که باعث می‌شد نتوان ضخامت آن را بدون ایجاد ترک کم کرد. فرآیند ایجاد جلا و صیقل بالا با فن‌آوری‌کوتینگ داغ دارای ویژگی‌هایی چون چسبیدگی مناسب روکش ملامینه، صیقل و جلای عالی در لایه‌های روکش با ضخامت کم، ویژگی‌های الاستیک و انعطاف بالا در لایه‌های کوتینگ داغ و بالاترین مقاومت به خراش‌های کوچک با مقاومت به ضربه بالا است. این ویژگی‌ها شرایط لازم برای فرآوری پانل‌های ملامینه را فراهم می‌کند که در نهایت در فرآیند کوتینگ داغ، باعث ایجاد روکش‌هایی با صیقل بالا و قابلیت تغییر شکل مستقیم قطعه روکش شده با خمش تحت فشار بالا می‌شود.

فن‌آوری کوتینگ داغ Kleiberit همچنین امکان طراحی و ایجاد قطعاتی به شکل منحنی را فراهم می‌کند. از ویژگی‌های مناسب و خوب کوتینگ داغ، امکان خم کردن قطعه پس از روکش کردن و تولید قطعات سبک‌وزن است که می‌تواند در خانه‌های سیار، مورد استفاده قرار گیرد.

برش جداگانه تخته‌ها به اندازه دلخواه با جدیدترین دستگاه شرکت Schelling

از جدیدترین دستگاه برش تولید شده در شرکت Schelling می‌توان برای برش و تولید سفارشات تکی استفاده کرد. به این ترتیب با این دستگاه در مواردی که دکوراسیون آشپزخانه مانند کابینت‌ها باید با توجه به نیاز و سلیقه مشتری ساخته شود و به عبارتی طرح به صورت سفارشی انجام می‌شود می‌توان کارها را به سادگی انجام داد و دیگر خبری از تولید انبوه و انبار کردن تخته نیست. طراحی دیجیتالی آشپزخانه علاوه بر هنری‌تر جلوه دادن کار، طرح‌ریزی فرآیند برشکاری را نیز فراهم می‌کند. در طراحی دیجیتالی، برش هر بخش به صورت جداگانه و به طور کاملاً اتوماتیک انجام می‌شود.

تغییر مدام اندازه برشکاری تخته‌های مورد استفاده در اجرای طرح مورد نظر، چالشی است که اغلب باعث گران شدن فرآیند تولید با این نوع ماشین‌آلات می‌شود. چالش‌های دیگر شامل تضمین درجه کیفیت بالای تمام تخته‌ها است زیرا استفاده از اره به طور مداوم روی کیفیت تخته‌ها تأثیرگذار است.

هسته اصلی این سیستم را اره ثابت مدل fh 4 تشکیل می‌دهد. در مدل fh 4 تنها امکان یک نوع حرکت وجود داشت در حالی که در حال حاضر همین مدل ارتقا یافته و با یک موتور ثابت به سیستم حرکت در تمام جهات مجهز شده است. اخیراً، fh 4  با مدلfh 5  کامل‌تر شده و در فرآیند برش، فاصله و شکاف‌ها به هم نزدیک‌تر شده‌اند یعنی در مدل جدیدتر شکاف تیغه اره کمتر شده است و در مدل fh 6 این شرکت شکاف برش کمتر هم خواهد شد.

ماهنامه تخصصی صنایع چوب و مبلمان ایران شماره ۹۹-آبان ماه ۱۳۹۴

[/av_textblock]

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *