خانه » وبلاگ » مزایای استفاده از ریل راهنما در تولید کف‌پوش‌های قطعه‌ای با ماشین فرز

مزایای استفاده از ریل راهنما در تولید کف‌پوش‌های قطعه‌ای با ماشین فرز

  • از

[av_textblock size=” font_color=” color=”]

مزایای استفاده از ریل راهنما در تولید کف‌پوش‌های قطعه‌ای با ماشین فرز

امروزه تقاضا برای استفاده از کف‌پوش‌های قطعه‌ای یا نواری  در ساختمان‌ها به شدت افزایش یافته است. آنچه که بیش از هر چیز در تولید این محصول با اهمیت است، تولید محصولی با کیفیت و در سطح استاندارد است. این محصولات باید از مشخصه‌هایی چون اضلاع کاملاً موازی، گونیا بودن لبه‌ها، یکسان بودن ارتفاع قطعات و مطابقت فاق و زبانه برخوردار باشند تا بتواند به خوبی مورد استفاده قرار بگیرند. تولید محصولاتی با چنین ویژگی‌ها، نیازمند استفاده از سیستم‌های مدرن و پیشرفته‌ای به نام سیستم‌‌ ریل راهنما است که طی دهه‌های اخیر در بسیاری از کارخانجات و حتی کارگاه‌های کوچک مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه توجه شما را به ارائه مطالبی در این خصوص جلب می‌کنیم. 

امروزه در تولید کف‌پوش‌های قطعه‌ای عموماً از ماشین‌های فرز با صفحات شیاردار و مجهز به سیستم ریل راهنما، به منظور کنترل قطعات کوچک، استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها علاوه بر پیش‌سنباده زنی قطعات زبر به درجه‌بندی مواد، سنباده زنی سطح رویی و در آخر به پروفیل زنی لبه‌های کار می‌پردازد.

در این سیستم سطح رویی کار پیش از سنباده زنی قطعه کار مشخص می‌شود و با پیش‌سنباده زنی تنش‌های موجود آزاد می‌شوند که موجب بهترین نتیجه در پروفیل‌زنی لبه‌ها می‌شود. پس از سنباده‌زنی سطح رویی، قطعه کار روی میز فرز در جهت معینی به سمت عملیات پروفیل­زنی هدایت می‌شود. در این روش، تنظیم قطعه به‌صورت کاملاً ایده آل خواهد بود.

از طرفی جداسازی فرآیندهای پروفیل­زنی و سنباده­زنی به دو عملیات مجزا در این سیستم مزایای زیادی را به همراه داشته است، هر چند پیش از این، به هزینه زیادی برای تهیه زنجیر تغذیه به منظور انتقال و هدایت قطعه کار از میان ماشین نیاز بود. علاوه بر قیمت بالای زنجیر تغذیه، هزینه عملیاتی نیز به دلیل هزینه تعمیرات و نگهداری و هزینه مربوط به سایش قطعات، بالاتر خواهد بود.

نحوه عملکرد ریل راهنما به این ترتیب است که ریل راهنما، محور میز شیاردار را چرخانده و به طرف پایین هدایت می‌کند. قطعات کار توسط یک ریل از بالا با دقت زیاد هدایت می‌شوند. ریل و شیار به‌صورت کامل در هم فرو می‌روند تا از حرکت مستقیم قطعه کار، صرف‌نظر از طول آن، اطمینان حاصل شود. علاوه بر مزایای کیفیتی محصول، همانطور که گفته شد ریل راهنما از قیمت پایین‌تری نسبت به زنجیر تغذیه برخوردار است و هیچ هزینه عملیاتی ندارد.

دومین نکته در خصوص فرز با سیستم ریل رهنما این است که، سیستم تغذیه پیشرفته و از کارایی بالایی برخوردار است که از طریق سیستم بالشتک هوا روی میز کار ایجاد می‌شود. دهانه‌های بالشتک هوا که در صفحه میز کار قرارگرفته‌اند، از طریق هدایت هوای فشرده زیر قطعه کار، اصطکاک را به میزان زیادی کاهش می‌دهند که این امر به بهبود تغذیه می­انجامد و سطح سنباده شده را از ایجاد اثرات سایشی نامطلوب حفاظت می‌کند. فرآوری به این شیوه سبب می‌شود ارتفاع قطعه یکنواخت باشد و ابعاد برش اریب نیز ثابت باشد. به این ترتیب استفاده از سیستم ریل راهنما مشکلات ماشین‌آلات فرز در تولید محصولاتی باکیفیت و استاندارد را تا حد بسیار زیادی مرتفع کرده است. نکته جالب توجه در استفاده از این سیستم عدم نیاز به افزایش ضخامت ماده است. از طرفی با استفاده از این سیستم مزایای بسیار زیادی حاصل می‌شود که شامل موارد زیر است:

– به دلیل وجود ﻫﺮزﮔﺮدهای عمودی۴ متقابل، اضلاع کاملاً موازی یکدیگر هستند،

– به دلیل وجود ریل راهنما که قطعه را از طریق شیار تنش‌زدا هدایت می‌کند، لبه‌ها تا حد زیادی گونیا هستند،

– به دلیل هدایت سطح سنباده‌زنی شده روی میز، ارتفاع قطعه یکنواخت خواهد بود،

– پایداری ابعاد برش‌های اریب برای اتصالات Vشکل بسیار زیاد است،

– قابلیت تنظیم ریل راهنما برای پهنا یا ضخامت جدید به سادگی صورت می‌گیرد.

همه این عوامل، مجموعه کاملی را برای سازندگان کف‌پوش‌های قطعه‌ای فراهم کرده است که نتیجه آن افزایش قابل‌توجه کیفیت محصول و سودآوری است. به دلیل تغذیه روان با اصطکاک کم، انتقال سطح ماده پیش سنباده شده به سمت پایین در امتداد ماشین امکان‌پذیر شده است. ابعاد دقیق، سطوح موازی، کاهش دورریز و افزایش بازدهی تنها برخی از مزایای سیستم ریل راهنما به شمار می‌رود. عدم نیاز به سیستم تغذیه زنجیری گران­قیمت، هزینه سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد، و سبب می‌شود شرکت‌های کوچک نیز بتوانند از این فن‌آوری استفاده کنند.

۱۱

ماهنامه تخصصی صنایع چوب و مبلمان ایران شماره ۹۴ فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۴

منبع: Wood Flooring Asia

مترجم: مهندس فروغ دستوریان
[/av_textblock]

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *