کف رند:

هنگام تبدیل گرده بینه به الوار، به علت نوسان تیغه، الوار تاب برداشته و دچار اعوجاج می شوند. از بین بردن این اعوجاج الوار با دستگاه کف رند انجام می شود. در واقع کف رند برای صاف کردن، گونیا کردن، یک رو و نر و رندین چوب مورد استفاده قرار می گیرد . دستگاه کف رنده دارای یک میز متحرک (میز کار ده ) و یک میز ثابت (میز کارگیر ) است وتوپی کف رند نیز میان این دو میز جای گرفته است . میزان بالا پایین شدن میز کارده ، میزان باربرداری را تعیین می کند.

عرض کارگیر ویژگی مهمی است که کف رنده ها بر اساس آن تقسیم بندی می شوند . در شرکت پایون دو مدل کف رنده PL400  و PL600  موجود است که عرض کارگیر هر یک از این دستگاه ها به ترتیب 40 و 60 سانتی متر است . در این کف رنده ها تنظیم صفحه کارده و گونیا به صورت دستی است .

توپی رنده وظیفه رنده کردن چوب را بر عهده دارد. توپی کف رنده های پایون، از نوع چهار تیغ است . امکان سفارش توپی اسپیرال توسط مشتری برای این دستگاه وجود دارد . حداکثر مقدار باربرداری این مدل کف رنده ها، 5 میلیمتر است.

مزیت بارز کف رنده های پایون، دارا بودن میزی با طول بلند است که در مدل های PL600 , PL400  به ترتیب 260 و 280 سانتیمتر است . اریب قرار گرفتن توپی نسبت به صفحه از دیگر مزیت های کف رنده های پایون می باشد که این ویژگی ضمن یکنواخت کردن رنده کاری، باعث افزایش کیفیت و کاهش صدا در زمان رنده کاری و همچنین افزایش طول تیغه های می شود. گونیای دقیق با قابلیت زاویه پذیری از دیگر مزایای کف رنده های پایون است . قدرت موتور کف رنده های پایون به ترتیب 5.5 و 7.5 اسب بخار می باشد.